Velkoplošný tisk

Vzhledem k tomu, že jsem se už poněkolikáté setkal s mylnou představou, že na velkou fotografii potřebujeme ohromné rozlišení, rozhodl jsem se uvést toto na pravou míru. Nejsem žádný literární umělec tak se předem omlouvám za styl napsaného článku.

Předpokládejme, že máme fotografii o rozměrech 3000×1500 bodů. Rozlišení při tisku fotografií používám standardně maximálních 600 DPI na palec. Při plném rozlišení fotografie nám vyjde velikost 5 x 2.5 palce tedy zhruba 13×6,5 cm. A teď se dostáváme k onomu jádru pudla toto je totiž jen teoretická záležitost. Při každém tisku fotografie prochází přes RIP ( Raster Image Processor ) , který laicky řečeno zvětší rozlišení fotografie na mnohonásobek její velikosti. Zde je podobnost s digitálním zoomem, ale jen relativní, protože u RIPu na rozdíl od digitálního zoomu nedojde k rozčtverečkování. Vše je naprosto hladké a čisté. Je nasnadě jak hodně lze zvětšit fotografii, aby nedošlo k rozostření a podobně.

Z praxe můžu říci, že na fotografii o rozměrech 90x60cm stačí fotografie z 3 mpx fotoaparátu, pokud je samozřejmně ostrá a kvalitní. Sice je to hranice, dojde k mírnému rozostření, ale jen při detailním pohledu. Předpokládám, že na fotografii takovéhoto rozměru nikdo nebude koukat z 10 cm.

Několik příkladů tady z modelín: Draco – Karkulka 2 velikost 3456×5867 bodů velikost tisku 55×90 cm naprosto úžasná a čistá bez jakékoli známky rozostření druhý tisk 90×150 cm při podrobném zkoumání detailů jemná známka rozostření viditelná cca z 10 cm.

LCH Art – soutisk 4 fotografii každá velikost 2900×4000 bodů velikost tisku 90×2400 cm tisk naprosto bez problémů ostrý a čistý.

Vše tisknu na plotrech HP za použití výhradně materiálů od HP a UV inkoustu, který má neuvěřitelnou barevnou stálost i na přímém slunečním světle a nedochází k blednutí a změně barev. Pokud byste měl někdo zájem o nějaké informace klidně napište. Pokud to bude v mé moci rád odpovím. Honza